Medlemmar - Stödmedlemmar

ABISKO MOUNTAIN LODGE AB
Dick Johansson

Box 86
981 07 Abisko
Tel: +46 980 40 100
Mob: +46 70 623 79 32
info@abiskomountainlodge.se
www.abiskomountainlodge.se

BLACK DIAMOND, PIEPS SVERIGE
Bergsbo PF AB

Bergsbogatan 37
426 79 Västra Frölunda
Petter From
petter@bergsbo.com
Tel: +46 (0)706 913141

SALOMON/ATOMIC/SUUNTO
Amer Sports

Åsboholmsgatan 16
50451 Borås
+46 20-860010
cs.sweden@amersports.com

C2 VERTICAL SAFETY AB

Börjegatan 78
752 29 UPPSALA
Tel +46 18 677 990
info@c2safety.com
www.c2safety.com

DESAI EKONOMI AB

Harstenagatan 5
582 78 Linköping
Tel: 013-465 70 10
stefan@desaiekonomi.se
www.desaiekonomi.se

DYNAFIT SVERIGE 

Desporter AB
Bibloteksgatan 6
831 30 Östersund
Tel: 070 380 20 12
order@desporter.se

Fjällsport Drakguld AB

Magasinsgatan 7
411 18 Göteborg
info@fjallsport.se
031-7414911

GRANITBITEN
Thomas Breding

Atlasmuren 2
113 21 Stockholm
Tel: +46 8 611 39 49
Fax: +46 8 611 39 12
thomas@granitbiten.com
www.granitbiten.com

HAGLÖFS SCANDINAVIA AB
Johan Widman

Events and Sponsoring Coordinator
HAGLÖFS AB
Henry Bergstens väg 3, Hus B
SE-176 69 Järfälla, Sweden
Tel:       +46 8 121 36 222
E-mail:   johan.widman@haglofs.se
Internet: www.haglofs.se

HIGH SPORT SVENSKA AB

Fabriksgatan 38-42 2tr
412 51 Göteborg
Tel: 031-711 83 00
info@highsport.se
www.highsport.se
Kontor/showrum Stockholm:
Sandhamnsgatan 13
115 40 Stockholm

HILLEBERG THE TENTMAKER AB
Kenneth Westman

Önevägen 34
832 21 Frösön
Tel: +46 63 571 550
tentmaker@hilleberg.se
www.hilleberg.se

HOUDINI SPORTSWEAR AB
Nanny Bergstedt

Finnboda Varvsväg 16
13173 Nacka, Sweden
nanny.bergstedt@houdinisportswear.com
www.houdinisportswear.com

KLINGHEIM AB

Klingheim AB
Tegelbruksvägen 15
291 36 Kristianstad
Tel: +46 (0)708 247 687
bengt@klingheim.se
www.klingheim.se

LAPLAND RESORTS AB

981 93 Björkliden
Merja Bergwall
Tel: 0980-641 13, 0720-623 569
merja.bergwall@laplandresorts.se

MARTIN MAGNUSSON & CO AB

Box 116
330 27 Hestra
claes.magnusson@hestragloves.se
www.hestragloves.se

PATHFINDER TRAVELS

Göteborgsvägen 3
443 30 Lerum
SWEDEN
Tel: +46 31 707 00 80
www.pathfindertravels.se

PURE PRODUCTIONS AB
Camilla Antonsson

Skidspåret 13
903 38 Umeå
+46 (0) 730 846 230
camilla@pureproductions.se
www.pureskitouring.com

SÄTILA OF SWEDEN

Grebbeshult 2
511 99 Sätila
Tel: 0301 223 30
satila@satila.com
satila.com

TIERRA PRODUCTS AB
Erik Isaksson 

Hemvärnsgatan 15
171 54 Solna 
Tel: 08-404 31 60
erik.isaksson@tierra.se
www.tierra.se

ULLFROTTÉ AB WOOLPOWER
Karin Sundström

Chaufförvägen 29
831 48 Östersund
Tel: +46 63 148 532
karin@woolpower.se
www.woolpower.se

W. L. GORE & ASSOCIATES SCANDINAVIA AB
Gaute Fonkalrsrud 

Box 268 SE-431 23 MÖLNDAL, SWEDEN 
gfonkals@wlgore.com 
www.gore.com

Yellow Bandit AB
Christer Lindh

Fiskare Öhrlunds Gata 6
193 41 Sigtuna
www.yellowbandit.se
072-399 99 81


32 rum&kök 

Calle Jeurling
Storagatan 79 193 30 Sigtuna
Mobil+46707345556
Telefon +46859256695
Restaurang +4659256630
Mail info@32rok.se

Svenska
Bergsguide
Organisationen

© Svenska Bergsguideorganisationen. All rights reserved. 
Powered by Asberg & Veenhuis